مشاور احداث و راه اندازی خطوط تولید خوراک دام : مهندس تیموری 09151199812

مشاور احداث و راه اندازی سالنهای تمام اتوماتیک مرغداری : مهندس خباز 09154151449

اخبار و مقالات سایت

  • 2147
  • 4464 مرتبه

اصلی ترین نکات احداث مرغداری گوشتی و میزان سود دهی آن

05/18/1400

اصلی ترین نکات مرغداری گوشتی 

مرغداری گوشتی در حال حاضر در کشور ما خیلی رواج دارد . مردم برای اینکه بتوانندکسب و کار پرورش مرغ گوشتی را راه اندازی کنند لازم است که اطلاعات زیر را بدانند.  
فهرست
 
 
نکات قابل توجه جهت خریدجوجه مرغ گوشتی برای راه اندازی مرغداری گوشتی
نحوه تهیه جوجه مرغ گوشتی برای راه اندازی مرغداری گوشتی
مرغداری گوشتی به صورت صنعتی
برآورد سرمایه اولیه برای به راه انداختن مرغداری گوشتی
مرغداری گوشتی به روش سنتی
مر غداری گوشتی در قفس
مرغداری گوشتی  مرغ بومی
امکانات لازم برای مرغداری گوشتی
بهداشت سالن مرغداری گوشتی
دما و رطوبت درون سالن مرغداری گوشتی
خصوصیات سالن مرغداری گوشتی
بقیه نکات کلیدی در مرغداری گوشتی

مرغداری گوشتی

مرغداری گوشتی

مفهوم مرغداری گوشتی تهیه جوجه های یک روزه و مراقبت از آنها مطابق یک برنامه تغذیه ای و بهداشتی و رسیدن به وزن مورد نیاز برای کشتار می باشد . وزن جوجه ها ی یک روزه به طور معمول تقریبا 42 گرم است که پس از گذشت زمان پرورش که 42 روز است به وزن 2500 گرم می رسند.

مرغداری گوشتی در خانه

مردم در خانه ها ی خود برای شروع پرورش مرغداری گوشتی باید نکات زیر را رعایت کنند  . اینکه مرغداری شرقی یا غربی باشد. هواکش ها باید به صورتی طراحی باشد که جریان شدید باد باعث بروز مشکل نشود. اگر در نزدیکی تان کسی  مرغداری  گوشتی دارد باید تقریبا 2 کیلومتر با آن فاصله داشته باشد. با دقت به نوع آب و هوا منطقه باید به شکلی طراحی شود که با شرایط سیستم سرمایشی ، گرمایشی وتهویه و .. سازگار باشد. در مرغداری از مراقبت سایر پرندگان خودداری فرمایید.   سالن شما باید همیشه تمیز و مرتب باشد و ضدعفونی کرده باشید تا مرغ ها دچار بیماری نشوندو مکان پرورش مرغ باید مکان مناسبی باشد که جوجه ها و مرغ ها راحت باشند و در جایگاه جداگانه مرغ از سبوس برنج ، پوشال چوب ، کاه ، ماسه به کار برده شود. شما با دقت به فضایی که دارید می توانید به همان نسبت جوجه بخرید. به عنوان نمونه در فضای 100 متری می توان 1000 مرغ گوشتی پرورش داد .

نژادهای مرغ گوشتی در مرغداری گوشتی

اما قبل از پرورش مرغ گوشتی لازم است بدانید که نزاد ها ی مختلف مرغ گوشتی را بدانید. جوجه گوشتی راس جوجه گوشتی کاب که هر کدام قیمت متغیر دارند.

نکات قابل توجه جهت خرید جوجه مرغ گوشتی برای راه اندازی مرغداری گوشتی

برای خرید جوجه باید از سلامت جوجه ها مطمین باشیم. برخی از نژادها قدرت بالاتری نسبت به نژادهای دیگر دارند. توجه کنید که جوجه ها ازیک سن و از یک مادر باشد. هنگامی که جوجه وارد مرغداری شد باید مراقبت های ابتدایی را انجام داد . در یک سال می توانید پنج بار جوجه ریزی کنید و به مرور زمان به تعداد جوجه ها بیفزایید.  

نحوه تهیه جوجه مرغ گوشتی برای راه اندازی مرغداری گوشتی

یکی از اصلی ترین نکات مرغدار ی گوشتی رعایت کردن بهداشت و امنیت جوجه ها می باشد . با رعایت کردن بهداشت در مرغداری گوشتی از بروز بیماریها در مرغ ها جلوگیری می کنید.

1-تهیه آبخوری در مرغداری گوشتی

آبخوری باید بین دو دانخوری قرار بگیرد و فاصله بین آنها باید 1.5 باشد . شلنگ های آب را از نوع شفاف تهیه کنید که بتوانید به وقت آن رسوب زدایی کنید . آبخوری ها روزی 3 بار شستشو و تعویض شود . دمای آب حداقل 25 درجه باشد . بهترین مدل آبخوری ها پساتنکها هستند اگر تهیه آن مشکل است از آبخوری های دیگر استفاده کنید. تعداد آب و دانه ها باید به گونه ای باشد که مرغ ها در جایی جمع نشوند و به شکل یکنواخت بتوانند غذا بخورند . جهت پیشگیری از کاهش کیفیت آب و پیشگیری بیماریها ، آبخوری ها را هر 4 ساعت یکبار تغیر دهید .

2- تهیه دانخوری برای مرغها در مرغداری گوشتی

بگذارید ظرف دان خالی بشود و دوباره مجددا دانه ریزی کنید . چون جوجه ها علاقه ای زیادی به دانه های درشت دارند و اگر پشت سر هم غذا ریخته شود ته آرد شده غذا را نمی خورند و این امر سبب بروز مشکلات اسکلتی وغیره می شود خوب تر است که پیش از ریختن خوراک جوجه ها تقریبا پانزده دقیقه به جوجه ها گرسنگی داد . روزی 4 بار به مرغ ها غذا بدهید . غذای مصرفی روزانه مرغ ها به حرارت محیط میزان تولید سن وزن بدن انرژی غذا و مواد مغذی آن بستگی دارد.

3- تغذیه مرغ های گوشتی در مرغداری گوشتی

می توانید از سویا ، تخم پنبه ، پودر ماهی ، ذرت ، گندم، برنج، کنجاله کنجد ، بادام زمینی و غیره برای غذای جوجه مرغها به کار ببرید . مدیریت مناسب و نحوه تغذیه مناسب مرغهای گوشتی نقش خیلی مهمی در وزن گیری و یکنواخت بودن گله دارد . برای اینکه میزان مرگ و میر جوجه ها به حداقل می رسد پس باید به تغذیه پرندگان گوشتی در هفته اول خیلی دقت داشته باشید . جوجه ها وقتی که از تخم خود بیرون می آیند هیدرات کربن خیلی کمی دارند. تغذیه اولیه با ابتدایی ترین خوراک که در آن ذرت به عنوان یک ماده مفید استفاده می شود . به سرعت سبب زیاد شدن میزان هیدرات کربن در بدن جوجه می شود. همانگونه که اشاره شد تغذیه در روزهای ابتدایی برای اینکه به رشد مورد نیاز برسند از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اگر آب شامل مواد انرژی زایی مثل شکر باشد راندمان بالایی خواهد داشت. در تحقیقی به این نتیجه رسیدند که جوجه هایی که در یک روزگی آب دارای 5 درصد شکر مصرف کرده بودند در مقایسه با جوجه ای شاهد 50 گرم وزن بیشتر 5 درصد ضریب تبدیل غذایی بهتر و 25 درصد اتلاف کمتری داشتند . این بررسی نشان میدهد که آب دارای یک ماده انرژی زا سبب بهتر شدن راندمان جوجه های گوشتی می شود .

4- گرمایش و سرمایش مکان پرورش  در مرغداری گوشتی

گرمای مکان باید بین 32 تا 33 درجه باشد و در چهارمین روزگی جوجه به 30 درجه برسد . در هفته دوم به 28 درجه و بعد از آن هر هفته دو درجه درجه حرارت را کم کنید تا درجه در سن سی روزگی به 22 روزگی برسد . برای رسیدن به این درجه حرارت از سیستم سرمایشی و گرمایشی هم می توانید استفاده کنید.

5- نوردهی مناسب در مرغداری گوشتی

دو شب اول نور را خاموش نکنید تا جوجه بیشتر به سالن و محل دانخوری و آبخوری آشنا شود. نور مناسب تا 5 روزگی برای هر متر مربع 5 وات و بعد تا 20 روزگی 3 وات و بعد تا پایان دوره 1 وات می باشد. مقدار نور در محل مرغداری باید یکنواخت باشد.

6- تهویه سالن  در مرغداری گوشتی

به وجود آوردن هوای تمیز و خروج هوای آلوده در درون سالن یکی از بااهمیت ترین کارهای یک مرغداری می باشد در سالن ها به علت تعداد زیاد پرندگان و سرعت رشد آن ها وجوداکسیژن مهم می باشد و داشتن تهویه در سالن سبب کم شدن درجه گرما کم کردن گرد و غبار و بوی گازها کم شدن رطوبت کاهش گازهای مضر تهیه کردن اکسیژن برای نفس کشیدن جوجه ها نداشتن تهویه مناسب سبب به وجود آمدن بعضی از مشکلات مثل زیاد شدن نم بستر افزایش درجه گرما ، تنفس بوی آمونیاک و آسیب به شش ها و دستگاه تنفس ، کم شدن رشد ، کم شدن بازدهی تبدیل غذا و زیان ها ی اقتصادی می شود .

مرغداری گوشتی  به صورت صنعتی

به طور کلی با افزایش جمعیت تولیدات مناسب با نیاز ها و احتیاجات مردم زیاد میشود که در این راستا تولیدات گوشتی می باشد.مثل گوشت مرغ که فواید فراوانی دارد. در این شرایط بهتر است که پرورش مرغ به صورت صنعتی انجام شود. تامین مواد غذایی برای مردم یک نیازی است که روز به روز بیشتر میشود . جمعیت جهان ونیز افزایش سطح بهداشت و کم شدن مرگ ومیر ونیازهر روز انسان ها به پروتین می باشد. و بشر به دنبال منبع های غذایی دیگر و جدید است که یکی از آن ها گوشت پرندگان می باشد. با دقت به اینکه پرورش مرغ گوشتی نسبت به پرورش بقیه حیوانات و پرندگان دارای امتیازات و ویژگی های منحصر به فرد می باشد . باید به این توجه کرد که فعالیت در این رشته دارای مصرف اقتصادی بوده و در ادامه فعالیت در این شرایط چه مقدار مواد ضایعات در گوشت مرغ با بقیه دام ها کمتر است ، مثل گوشت گوسفند ضایعات حدود 50 درصد و در مرغ حدود 25 درصد است . گوشت مرغ از نظر رشد و هضم پس از گوشت ماهی از دیگر پروتین ها است . پرورش مرغ گوشتی به آسانی قابل انجام است و در محیط کوچک می توان تعداد زیادی را پرورش داد. رشد کردن مرغ خیلی سریع است به صورتی که یک جوجه به وزن تقریبا 50 گرم بعد از شش تا هشت هفته حدودا 40 برابر وزن خود می رسد . جیره غذایی به گوشت در مرغ نسبت به بقیه دام ها بالا بوده به صورتی که در مرغ ها ی اصلاح شده این ضریب بین دو تا دو و نیم و در گوساله و گاو بین شش تا نه درصد متغیر است.

برآورد سرمایه اولیه برای به را ه انداختن مرغداری گوشتی

قبل از توضیح به این نکته باید توجه کنید که برای داشتن یک سالن مرغداری صنعتی باید برای اینکه بتوانید مجوز بگیرید و هم به سود بالایی برسید. حتما تعداد 12 تا 16 هزار مرغ ویا بیشتر داشته باشید. سیستمهای گرمایشی و سرمایشی خیلی پرهزینه میباشد و فراهم نکردن هر کدام از اینها سبب متوقف کردن کار می شود .

پروانه تاسیس مرغداری

مجوزی است که برای ساخت ساختمان ها و هر نوع واحد صنعتی دامداری و مرغداری انجام می شود .

پروانه بهره برداری

مجوزی است که بعد از ساختمان ها برای بهره برداری از واحد برای متقاضیان صادر میشود. اگر کسی بخواهد که یک واحد مرغداری صنعتی بسازد باید در بیرون از شهر زمین بخرید و به مراجعه کنندگانی که از یک هکتار زمین کمتر داشته باشد. اصلا مجوز داده نمی شود .   هر واحد صنعتی به آب نیاز دارد که آب لوله کشی مخارج کمتری دارد . برای وسایل موردنیاز سالن مرغداری باید امکانات مربوط به جوجه کشی اجرا کند . بر اساس استاندارد ها باید به ازای هر هزار جوجه در مادرهای مصنوعی هشت تا ده عدد آبخوری آویز ثابت و شش عدد آبخوری کمکی کوچک پلاستیکی ، یعنی جمعا چهارده تا شانزده عدد آبخوری در نظر گرفته شود . این نوع آبخوری ها باید پیش از جوجه ریزی انجام شود و درجه حرارت آب آبخوری ها باید حدود ده تا پانزده درجه سانتی گراد باشد.   دستگاه آسیاب میکسر یکی از موارد مورد نیاز است که دانه ها را ترکیب می کند و دان مرغ ها را تهیه می کند. هواکش و سیستم تهویه هم نیاز اصلی مرغدارها است . برای یک فضای ده هزار متری سه هیتر مورد نیاز است. هزینه بهداشت هر جوجه خیلی کم است و هر مرغی تقریبا 5 کیلومتر خوراک می خورد.

هزینه پرورش مرغ گوشتی

هزینه ساخت و ساز برای مرغدار ی ده هزار قطعه ای تقریبا 270 میلیون تومان است . میانگین هزینه لازم برای تهیه همه امکانات و وسایل لازم برای را ه اندازی یک مرغداری ده هزار قطعه ای در سال 95 حدود 75 میلیون تومان بود. هزینه ساختن یک ساختمان و همراه با آب لوله کشی تقریبا 85 میلیون می باشد. هزینه تامین مواد اولیه چیزی تقریبا 240 میلیون تومان می باشد. حقوق و دستمزد کارگران در یک سال تقریبا 150 میلیون تومان می باشد. البته باید در هر مکانی بررسی ها ی مورد نیاز انجام شود تا بتوانید قیمت دقیق تری را برآورده کنید.

سود پرورش مرغ گوشتی

برای اینکه بتوانیم سود خالص مرغداری را بدست آوریم مورد نیاز است که همه مخارج را حساب کنید و با در نظر گرفتن اینکه به مقدار طرح تولید وقیمت فروش و هزینه های تولید از فروش کل کم شود تا سود خالص را به دست آورد. مثلا در یک مرغداری گوشتی که شامل ده هزار قطعه باشد کل هزینه مورد نیاز برای ساختن مرغداری 560 میلیون تومان و مقدار فروش کل طرح بر اساس ده هزار قطعه ای به عبارت دیگر 120 هزار تن گوشت و سی تن کود مرغی 662 میلیون تومان سود نهایی مرغداری گوشتی با کم کردن هزینه های تولید 102 میلیون تومان می شود. مقدار در آمد یک واحد مرغداری گوشتی 681 میلیون تومان است .

مرغداری گوشتی به روش سنتی

برای پرورش جوجه گوشتی ، ابتدا باید جایگاه مرغداری را برای ورود جوجه ها ی یک روزه آماده کرد . جایگاه جوجه ها نیز به رشد آنها بستگی دارد . این موارد باید با توجه انجام شود.: جمع آوری وسیله های درون بستر آماده سازی بستر مرغ گوشتی شستن مکان برای بهداشت مرغ ها استفاده از مواد ضدعفونی کننده شستن و ضدعفونی کردن تجهیزات جایگاه پهن کردن جایگاه تقسیم بندی بستر وسایلی که باید از مکان بیرون کرد آبخوری ها و دانخوری ها کل آبخوری ها و دانخوری ها را باید برای شست و شو و ضدعفونی از مرغداری بیرون برده شود. بخاری : در صورتی که در بستر از بخاری به عنوان وسیله گرمایش استفاده می کنید . باید در آخر دوره آن را از بسترخارج کنید و سرویس کنید. هواکش ها : هواکش ها را باید بررسی کنید ، هواکشهایی که نیاز به تعمیر دارند را تعمیر کنید.

مرغداری  گوشتی در قفس

بیشتر از 20 سال است که پرورش مرغ در قفس در دنیا به کار برده میشود که اکثر کشورها از این سبک پرورش مرغ استفاده می کنند. این روش فواید فراوانی دارد . تولید محصول ارگانیک ، کاهش هزینه ها ، بهتر کردن ضریب تولید و کم کردن هزینه ها ی انرژی و افزایش راندمان از مزیت ها ی این روش می باشد .در سال ها ی پیش به علت فواید فراوان این روش از مرغداری صنعتی را در استانهای خراسان جنوبی ، تهران ، قم ، گلستان ، وکردستا ن به کار برده می شود. این مرغداری ها باید در مکانی قرار بگیرد که از نظر مقررات مسله ای نداشته باشند. زمین ساخت این نوع پرورش مرغداری باید از جوندگانی مثل موش و...در امان  باشد. مکان انتخاب شده نباید در مسیر جریان آب قرار بگیرد شرایط دسترسی به آب سالم و بهداشتی را داشته باشد .

ظرفیت پرورش مرغداری گوشتی در قفس

تقریبا ظرفیت 24000 مرغ و حداکثر ان 250000 می باشد . حداکثر ظرفیت مرغ گوشتی در واحد قفس 32 مرغ در 6 طبقه قفس قرار می گیرد. 2- پرورش مرغ گوشتی در سالن های دو طبقه حداقل ظرفیت 24000 مرغ و حداکثر 200000 می باشد. 3- پرورش مرغ مادر گوشتی در دو طبقه حداقل ظرفیت 20000 مرغ و حداکثر 30000 می باشد.

فواید مرغداری گوشتی در قفس

بررسی کارشناسان برای پرورش مرغ در سالن های کوچک با تعدادی کمتر از 30 مرغ تقسیم شده نشان میدهد. که در صورت هر نوع بیماری امکان حذف و جایگزینی وجود دارد. و نیز پرورش در قفس کودها به وسیله نوار نقاله از سالن بیرون می رود . این کار سبب به وجود آمدن هوای درون سالن شده است . مقداریه وهواکش به ازای هر مرغ نسبت به حالت پرورش در بستر کاهش می یابد که سبب صرفه جوی در سوخت و بیماری ها نیز کاهش می یابد. در این روش پراکندن دان به صورت اتوماتیک انجام می شود که مشکلات کمتری نسبت به سیستم زنجیره ای دارد. برای آب مورد نیاز مرغ از آبخوری ها ی نیپل به کار برده میشود که سبب بهداشت و مانع از آبریزی در مکان می شود. در این نوع پرورش تردد خیلی کم است و خیلی از طریق دوربین بررسی میشود. افزایش ظرفیت سالن برای پیشگیری از هزینه مانند کاهش مصرف سوخت برق وهزینه کارگران رسیدن به وزن مورد نیاز درزمان کوتاه یکنواخت بودن وزن مرغ به علت دسترسی بهتر به آبخوری و دانخوری

مرغداری گوشتی  مرغ بومی

آماده کردن مکان پرورش مرغ بومی پیش از وارد کردن جوجه ها کل مکان مرغداری را باید ضدعفونی کرد. بهتر است که در صورت امکان کف و دیوارهای سالن رابا شعله افکن ها بسوزانید. باید بستر را با روزنامه تمیز کنید و جوجه ها را به علت کوچکی تا دو هفتگی در گوشه ای از سالن که احاطه شده مراقبت کنیم . در روزهای اول دمای سالن باید34 درجه سانتی گراد باشد و سپس این میزان با افزایش سن هفته ای دو درجه کم شود تا به 17 تا 18 درجه سانتی گراد برسد. در اول ساعت ورود جوجه ها به بستر آب ولرم دارای 5 درصد شکر در اختیار آنها بگذارید. غذا در سه روز اول باید ذرت یا گندم ویا برنج خیلی کوچگ باشد. به مدت یک هفته ویتامین E و D3 و A با ویتامین های دیگر همراه با به جوجه ها داده شود تاسن 5 هفتگی میشود جوجه مرغ ها و خروس ها را با هم نگهداری و سپس جدانمایید. پس از جدا کردن خروس از گله که دوبرابر مرغ ها هستند را برای فروش به بازار ببرید.

رطوبت سالن پرورش مرغ گوشتی بومی

رطوبت سالن دردامنه 60 تا 70 درصد متعادل است هوای سالن باید خشک باشد و ایجاد گرد و غبار نکندو اگر خیلی مرطوب باشد با خمیر شدن فضولات مرغ سبب ایجاد گاز می شود و مرغ ها گرفتار بیماری می شوند

امکانات لازم برای مرغداری گوشتی

سالن مرغداری گوشتی

پرورش پرندگان به خصوص جوجه مرغ گوشتی ، یک حرفه تقریبا پر رمز و راز بین تمام حرفه ها می باشد . به علت اینکه در یک زمان کم با جوجه های جوان و حساسی ارتباط داریم ، ظرافت در کار آن بیشتر می باشد . در این نوشته به نکات زیر می پردازیم. اجداد و مادران جوجه ها ی گوشتی تحت شرایط خیلی عالی محافظت می شود . وزن این جوجه ها به مدت چهل روز به بیشتر از 50 برابر وزن ابتدایی آن ها افزایش خواهد یافت .طول مدت مراقبت از آنها تقریبا 1000 ساعت میباشد . از این رو هیچ کدام از ساعت ها ی رشد جوجه ها ، نباید با نا آگاهی باشد . در مرغداری های گوشتی و صنعتی مدت زمان دوره خیلی کوتاه تر از مرغداری های تخمگذار باشد و به طور معمول در سن چهل و پنج روزگی پرندگان آماده کشتار می باشد . بنابراین مرغدار در چهار ده روز اول باید با انجام یک برنامه مدیریتی درست میزان اتلاف طیور را به حداقل میزان خود برساند . از این رو فعالیتها یی مثل دما ، رطوبت ، تهویه ، خوراک ، بهداشت سالن ، واکسیناسیون جوجه ها و تراکم آنها در درون سالن باید به صورت اصولی انجام و کنترل شود .

مدیریت سالن مرغداری گوشتی

سالن پرورش جوجه گوشتی باید مکان مناسب و راحتی برای پرورش آنها در مدت دوره باشد . به همین علت باید امکاناتی در سالن استفاده شود که بتواند دما ، رطوبت ، کیفیت هوا و نور سالن را درهمه فصلها کنترل کند . جهت کنترل شرایط درون سالن مرغداری گوشتی از دیواره ها و سقف ها ی عایق و هواکشها و ورودی ها ی هوا بخاریها ، کولرها ، ترموستات و تایمر بکار برده میشود .

بهداشت سالن مرغداری گوشتی

قبل از جوجه ریزی باید سالن به طور کامل ضدعفونی شده و بستر جوجه ها آماده باشد . به طور معمول ضدعفونی کردن سالن مرغداری به مدت دو هفته طول می کشد . مرغدار باید کاملا سالن را ضدعفونی کند و امکانات مرغداری درون آن را سرویس کند .

دما و رطوبت درون سالن مرغداری گوشتی

دما و رطوبت دو نکته خیلی مهم در سالن مرغداری گوشتی می باشد . در روزهای اول دمای کمتر از 29 درجه سبب سرماخوردگی جوجه ها ، شیوع بیماری و اتلاف زیاد جوجه ها می شود . به علت اینکه جوجه ها تا سن دو هفتگی نمیتوانند دمای بدن خود را کنترل کنند . قبل از اینکه جوجه ها به درون سالن وارد شوند باید دمای آن ها را گرم کنید . رطوبت نیز فاکتور خیلی مهمی می باشد که مرغدار باید دقت کند . برای پیشگیری از دهیدراته شدن جوجه ها لازم است که به طور حتم از وسیله رطوبت ساز و وسایل کنترلی مثل رطوبت سنج استفاده کنیم . در جدول زیر مقدار دما و رطوبت مناسب برای سالن مرغداری گوشتی را بیان کرده ایم یک الی سه روزگی دمای مناسب سی پنج و رطوبت مناسب شصت و پنج درصد. چهار تا هفت روزگی دمای مناسب سی و سه درصد و رطوبت مناسب پنجاه درصد. هشت الی چهارده روزگی دمای مناسب سی و یک درصد و رطوبت مناسب پنجاه درصد. پانزده تا بیست و یک روزگی دمای مناسب بیست و نه درصد و رطوبت مناسب پنجاه درصد. بیست و دو تا بیست و هشت روزگی دمای مناسب بیست و شش درصد و رطوبت مناسب پنجاه درصد. بیست و نه تا سی و پنج روزگی دمای مناسب بیست و سه درصد و رطوبت مناسب پنجاه درصد. سی و پنج روزگی تا سن کشتار دمای مناسب بیست و یک روز رطوبت مناسب پنجاه درصد.. توجه کنید که مقدار رطوبت مناسب با توجه به حرارت و تهویه سالن تنظیم میشود.

خصوصیات سالن مرغداری گوشتی

سالن مرغداری باید جوجه ها را در مقابل باد ، باران ، حیوانات و بقیه طیور و نیز تغییرات شدید و ناگهانی دما ، مراقبت کند شرایط سالن مرغداری گوشتی مناسب به صورت زیر است .

سقف و دیوارها محکم و بدون شکاف باشند

، در و پنجره ها به خوبی بسته شده و بدون هر گونه درز می باشد . کف سالن باید قابل نظافت و ضدعفونی باشد . به همین علت می توان از سیمان و آسفالت استفاده کنید دیوارها را بتوانید شستشو دهیم.

سیستم تهویه مطلوب داشته باشید.

تا حد توانایی دیواره ها و علی الخصوص سقف دارای عایق بندی مناسب باشد. سالن باید دارای سیستم لوله کشی آب باشد ، به طوری که در فصل زمستان یخ نزند و در تابستان گرم نشود. برق کشی و سیستم نور به همراه امکانات کنترل کننده مناسب در سالن باشد . به ازای هر هجده متر مربع فضای کف سالن ، از یک لامپ صد تمیز در ارتفاع حدود ۲/۴ متری به کار برده شود . با کثیفی لامپ ها و ارتفاع بیشتر ، تعداد بیشتری لامپ برای سالن لازم است .   در صورت رعایت کردن نکات بهداشتی و فنی و وجود امکانات ، می توان در هر متر مربع فضای مفیدی در داخل سالن ،تعداد 15 جوجه در نظر گرفت . تا چهار هفته اول ، فضای مورد نیاز و مفید دان خوری به ازای هر صد جوجه ۳/۶ متر و بعد از آن 6 متر می باشد . اگر دان خوری از نوع ناودانی باشد ، می توان به علت دو طرفه بودن دان خوری ها ، این عدد را نیم کرده و تعداد دان خوری لازم را حساب کنید . برای نمونه دو دان خوری 90 سانتی متری برای صد جوجه در چهار هفته اول کافی است . فضای آبخوری تا چهار هفته اول ، صد سانتی متر و بعد از آن 125 سانتی متر به ازای هر صد جوجه می باشد . برای محاسبه تعداد آبخوری لازم از تقسیم عدد مربوطه به محیط آبخوری بدست می آید .

آیا می شود در منزل مرغ گوشتی پرورش داد ؟

پرورش مرغ بومی در مناطق روستایی خیلی مرسوم است. اما باید بدانید که مرغ های بومی در شیش ماه اول برای کشتن مناسب می باشد . در این صورت مرغ گوشتی صنعتی در 45 روز اول آماده می باشد برای کشتار .

میزان استفاده از مرغ گوشتی در یک دوره چقدر می باشد ؟

به صورت کلی هر جوجه گوشتی تا سن کشتار 5 کیلو گرم دان مصرف می کند . از این رو در صورت عدم استفاده از دان خوری های استاندارد و یا مراعات نکردن نکات مهم مدیریت مرغداری گوشتی امکان دارد دان بیشتری استفاده کند .

برای پرورش مرغ گوشتی چقدر سرمایه مورد نیاز می باشد ؟

سرمایه لازم برای پرورش مرغ گوشتی به طور کامل به اندازه تولید و قیمت به روز لوازم مرغداری ارتباط مستقیم دارد . با توجه به نوسانات قیمت بهتر است که در این زمینه با شرکت ها یی که در این رابطه کار می کنند ، مشورت کرد .

بقیه نکات کلیدی در مرغداری گوشتی

جوجه های یک روزه را به داخل سالن انتقال دهید تا بدنشان کم آب نشود. در درون سالن دانخوری سینی و آبخوری به اندازه کافی قرار دهید تا جوجه ها به محض ورود تغذیه شوند . در هفته اول به مدت 23 ساعت برنامه نوردهی به شدت 30 تا 40 لوکس در درون سالن اجرا کنید تا اشتهای جوجه ها تحریک شده و جایگاه دان خوری ها و آبخوری ها را بشناسند . بعداز یک هفته تا زمان کشتار 6 ساعت برنامه خاموشی در نظر بگیرید . زمان خواب جوجه ها از ساعت 8 تا یک شب میباشد . برای اینکه دمای سالن را تنظیم کنید در نقاط مختلف دماسنج نصب نموده تا دما به صورت یکنواخت در سالن پخش شود. در غیر این صورت جوجه ها فقط در نقطه ها ی مختلف دماسنج نصب کنید تا دما به شکل یکدست در سالن پخش شود. در غیر این صورت جوجه ها فقط در نقطه ها ی گرم دور هم جمع شده و بر اثر تراکم شدن خفه خواهند شد . آب خنک و تازه بایدهمیشه دردسترس جوجه ها باشد . ارتفاع آبخوری ها باید با در نظر داشتن سن آن ها در هر دوره متفاوت باشد . برنامه واکسن زدن جوجه ها را مطابق نظر دامپزشک و به علت آلودگی منطقه ای انجام دهید. تهویه سالن باید بر پایه رطوبت ، گاز آمونیاک ، حرارت و اکسیژن سالن تنظیم شود. برای اینکه شرایط محیطی درون سالن مرغداری بهتر کنترل شود ، مرغدار باید از دستگاه ها ی مختلف مثل دستگاه سنجش آمونیاک ، سنجش دی اکسید کربن ، رطوبت سنج ، دماسنج ، باد سنج و غیره به کار برده شود غلظت دی اکسید کربن سالن باید تقریبا 4 قسمت در میلیون باشد . و نیز غلظت آمونیاک هوا قابل قبول در سالن مرغداری کمتر از 10 قسمت در میلیون می باشد. در 2 هفته اول برای گرمایش سالن از لامپهای مادر مصنوعی مادون قرمز استفاده کنید . این عمل سبب تحریک اشتها و نیز میکروب زدایی بدن جوجه ها و سالن مرغداری می شود .   منبع Meat Poultry

آخـــــــــریـــــــــن خــــــبــــــر هـــــا